Echo modlitwy i życia, czyli mini czytelnia karmelitańska, w której znaleźć można drobne okruchy słów, myśli, czy refleksji naszych sióstr, które udało się wyciągnąć z karmelitańskich szuflad. Niektóre teksty powstały jakby mimochodem, zrodziły się w sercu podczas modlitwy, zwyczajnej codziennej pracy, inne są echem głębszej refleksji, lektury Biblii, smakowania i wnikania w glebę codzienności. Będą tu zatem poezje, nowicjackie odkrycia pod tytułem: biały welon o…, biblijne migawki pisane słowem i obrazem, echo lektur, rozmaite tematy związane z wydarzeniami życia, czy inne jeszcze teksty… na tle zdjęć wykonanych przez nasze siostry. Tutaj też, w zakładce muzyka, zbierać będziemy to, co ukazało się na naszej stronie w dźwiękowej formie.

SŁOWO

o przyklasztornym lesie

Biały welon o…

Dodano: 15 czerwca 2019

o przyklasztornym lesie

Do naszego klasztoru przynależy objęty murem klauzurowym spory kawałek lasu.

Gdy go zobaczyłam pierwszy raz zachwycił mnie i wciąż pozostaję pod jego urokiem, a ilość dzikich zwierząt, pośród których zamieszkałam zadziwiła: wiewiórki, kuny, łasice, lisy, borsuki. Siostry zaobserwowały i rozpoznały ponad 50 gatunków ptaków – ja rozróżniam kilka (pierwszy raz spotkałam z bliska dzięcioły czarne i zielone), nietoperze (zdarza się, że wpadają do domu przez otwarte okno), w tym roku pojawiła się sowa i pohukuje na pobliskiej sośnie.

Kontakt z przyrodą i jej dźwiękami oraz z ciszą, jaka panuje wokół naszego klasztoru niewątpliwie pomaga nam w dążeniu do osiągnięcia wyciszenia i pokoju wewnętrznego, o które wcale nie jest tak łatwo. Gdy wokół panuje milczenie odkrywam, jak wielki hałas jest we mnie…

Las z każdym dniem się zmienia, pory roku barwią go szeroką paletą kolorów, zimą, gdy spadnie śnieg i iskrzy się w słońcu – tworzy baśniowy krajobraz! Również każdy miesiąc ma swój zapach. W bezchmurne noce z naszego nowicjackiego tarasu mogę podziwiać rozgwieżdżone niebo. Zwracam uwagę na księżyc, który w różnych swych fazach ma inny rozmiar i kolor… Nieustannie zaskakują mnie wschody i zachody słońca, gdy całe niebo płonie w odcieniach różu i czerwieni…

Zaczynam coraz lepiej wyczuwać puls życia, który bije wokół mnie oraz ogrom, wszechmoc i piękno Jego Stwórcy… Kontakt z naturą rozszerza serce i umysł… oczyszcza i odświeża duszę… uczy kontemplacji – to jest patrzenia i bycia, czyli życia…,
życia dla…,
życia wobec…,
życia z…,
w zachwycie i wdzięczności…
To taki trening przed tym, co nas czeka w niebie… 🙂

Głupi już z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga:
z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest,
patrząc na dzieła nie poznali Twórcy.
Bo z wielkości i piękna stworzeń
poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę
Mdr 13,1-5

s. T.

Daj mi twoje serce

Karmelitańskie pisanki

Dodano: 01 czerwca 2019

daj-mi-twoje-serce-4

Światło naszego życia

Biblijne migawki

Dodano: 15 maja 2019

Światło naszego życia

Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia.  (J 8,12)

Dobrze jest słyszeć taką obietnicę od naszego Boga, dobrze jest doświadczać jej prawdy w codzienności. Kochamy światło dnia, błękit nieba w bezchmurny dzień, piaszczyste plaże z iskrzącymi się grzbietami fal, promienie słońca na naszych twarzach. Ale nasz Bóg obiecuje więcej – Jego światło nie ustaje także w pochmurną, szarą, deszczową porę, w noc samotności, udręki, cierpienia. To doświadczenie jest udziałem Jego ludu, tych, którzy powierzyli Mu swoje życie i idą Jego drogami – I tak się działo zawsze: obłok okrywał go w dzień, a w nocy – jakby blask ognia. (Lb 9,16)

s. E.

Litania

Poezje

Dodano: 1 maja 2019

Litania

W fartuszku ubrudzonym sadzą z paleniska
Mamo Niepokalana
Co dźwigasz dzban z wodą
Czystą i źródlaną, jak Twoja dusza
Módl się za nami

W welonie rozwianym lekkim tchnieniem Ducha
Mamo Niepokalana
Co każdy pył wymiatasz z domu i z serca
By Zwiastuna usłyszeć
Módl się za nami

Boso biegnąca po łące
Co kwiatom się kłaniasz
Mamo Niepokalana
Ścigana przez słońce,
Przez Słowo zamieszkana
Módl się za nami

s. R.

Alleluja!

Poezje

Dodano: 15 kwietnia 2019

Obraz: Sieger Köder

Alleluja!

Wcale na nie nie zasłużyłam

Alleluja!

Tylko słabością do Niego się zbliżyłam

Alleluja!

Jezu, ufam Tobie – nie sobie

Czy serce otworzyłam?

Alleluja!

Póki pycha wszystkiego nie popsuje wyznaję:

Miłosierdzia prawdziwie potrzebuję

Alleluja!

s. M.

Brak to mój brat

Wiersze ołówkiem pisane

Dodano: 01 kwietnia 2019

brak-to-moj-brat-2

O figurze

Biały welon o…

Dodano: 15 marca 2019

o figurze

W ubiegłym roku doszedł do moich obowiązków jeszcze jeden, malutki – troska o stojącą na naszym cmentarzu figurę św. Józefa.

Przyznam szczerze, że św. Józef jest mi szczególnie bliski. Pewnego dnia poprosiłam, by był mi ojcem – dosłownie Go zaadoptowałam 🙂 (stwierdziłam, że skoro mógł zaadoptować Jezusa, to między mną a Nim może zaistnieć podobne wydarzenie).

I powstała między nami szczególna więź duchowa. Podnosi mnie – podprowadza do Boga Ojca. Spełnia tę rolę zwłaszcza wobec tych, którzy nie mają dobrego doświadczenia z ojcami ziemskimi…

Jest szczególnym patronem Karmelu i myślę, że przyczynił się do mojego powołania 🙂

Mamy w klasztorze kilka Jego figur, dwie przedstawiają Go z Boskim Dzieciątkiem w ramionach. Przez całe swoje życie zajęty był Jezusem.

Dziś idę po józefowych śladach…

„Dziecko Moje, nie zważaj na to, co dzieje się wokół ciebie. Mną bądź zajęta podczas każdej czynności. Pozwól, aby Mój Duch nieustannie wielbił Boga Ojca w twej duszy. Twoja dusza jest ołtarzem, na którym Ja składam uwielbienie Ojcu.

Każde twoje cierpienie, trud jest ofiarą składaną przeze Mnie za zbawienie świata.

Chętnie przyjmuj to, co trudne i bolesne. Pozwól, aby ołtarz ofiarny twojej duszy nie był pusty. Niech płonie na nim ogień miłości i niech unosi się woń ofiary”. 

(cytat z: Alicja Lenczewska „Świadectwo”)

s. T.

Droga Krzyżowa 2019

Rozmaite tematy

Dodano: 01 marca 2019

Droga Krzyżowa 2019

Papież Franciszek, na audiencji ogólnej 30. stycznia tego roku, zachęcał wszystkich: Odprawiajcie Drogę Krzyżową, wspominając, że sam nosi nieustannie w kieszeni małą książeczkę z Drogą Krzyżową, którą otrzymał jeszcze w Buenos Aires. My proponujemy nie tyle książeczkę, co bardziej współczesną formę: slajdy, które za pośrednictwem słów i obrazów opowiedzą o Drodze Krzyżowej Jezusa i naszej, w przestrzeni karmelitańskiej kaplicy.

Pójście wraz z Maryją za Jezusem niosącym krzyż jest szkołą życia chrześcijańskiego: tam uczymy się cierpliwej, milczącej, konkretnej miłości. Wyznam Wam: bardzo lubię odprawiać nabożeństwo Drogi Krzyżowej (…) Odprawiajcie Drogę Krzyżową, bo jest to naśladowanie Jezusa wraz z Maryją drogą krzyża, na której On za nas, dla naszego odkupienia, oddał swe życie…

Papież Franciszek

Być Twoim Słowem

Karmelitańskie pisanki

Dodano: 15 lutego 2019

byc-twoim-slowem

Wybrać życie

Biblijne migawki

Dodano: 01 lutego 2019

Wybrać życie

Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości. (J 10,10)

Bóg, jak ubogi straganiarz stoi ze swoimi darami na rogu każdej ulicy, każdego zakrętu naszego życia. Nie narzuca się nachalną reklamą, bo jednym z jego darów jest wolność, której On strzeże najbardziej. Rozkłada jedynie na ladzie naszego życia swoje dary, które często są przysłaniane produktami śmierci. Miłość jednakże każe Mu wołać: …kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli. (Pwt 30,19-20)

s. E.