nasza historia

grupa fundacyjna


Krótka jest historia naszego Karmelu, ale może właśnie ta bliskość początków, żywa pamięć pierwszych natchnień i poszukiwań, zmagań, trudów i radości – a wszystko zanurzone w głębokiej modlitwie – czyni ją obfitą i treściwą, bo noszoną w pamięci większości sióstr.
1981 - 1985 Gdynia

1981 - 1985

Nim nadszedł dzień wyjazdu z rodzimego Karmelu w Gdyni – Orłowie, przez wiele lat poszukiwałyśmy miejsca na nową fundację. Powstały bowiem w 1981 roku Karmel gdyński już w 1985 roku był pełen. Wzrastająca liczba zgłaszających się dziewcząt, rozeznanie wspólnoty i zgoda naszych przełożonych otwarły drogę wieloletnim poszukiwaniom. A były one liczne i różnorakie – od Przemyśla po Sejny, od Petersburga po Zieloną Górę… jednak żaden z tych pomysłów nie doszedł do etapu poważniejszej realizacji.
trop pada na Borne

czerwiec 1993

Dopiero w czerwcu 1993 roku jeden z rekolektantów pełen młodzieńczego zapału zaczął opowiadać o Bornem i przekonywać: niech siostry przyjadą do Bornego Sulinowa. Od niego dowiedziałyśmy się o pustym miasteczku pozostawionym przez przebywających tam od czasów wojny Rosjan, w którym jednym z pierwszych mieszkańców i proboszczem parafii in spe był dawny katecheta Szymona – ks. Remigiusz Szrajnert. Ziemia ta, przekonywał Szymek, jest tak opuszczona, wystudzona, że trzeba rozgrzać ją modlitwą i miłością. I tak w 1993 roku grupa sióstr wyjechała na pierwsze rozpoznanie terenu…
przez kolejne cztery lata...

1993 - 1997

Kolejne 4 lata to mozolne oczyszczanie budynku i prace remontowe. Każdego poniedziałku 3 – osobowa grupa sióstr dojeżdżała do Bornego, by doglądać prac.

Wożona makieta klasztoru ożywiała nadzieję – dwa dobudowane skrzydła, nowa kaplica, wieża, mur okalający nasz las… choć to daleka jeszcze przyszłość.
przeprowadzka na plac budowy
W wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 14 sierpnia 1997 roku, dziewięć sióstr z Karmelu Matki Bożej Wielkiego Zawierzenia w Gdyni - Orłowie rozpoczęło regularne życie zakonne w nowym klasztorze w Bornem Sulinowie.
tytulacja Klasztoru

inspiracja tytulacji

teren pod klasztor

nasz klasztor dziś

kilka słów o Bornem Sulinowie