16 LIPCA – UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ Z GÓRY KARMEL

W oczach tradycji Maryja zrodziła Karmel. Daje mu życie: najpierw podając mu swoje własne, jako wzór do naśladowania, jako ideał do osiągnięcia, następnie dlatego, ponieważ Jej kult jest racją bytu Zakonu, który uważa, że jest założony, aby się troszczyć o Jej cześć. Z tego podwójnego tytułu Maryja zasługuje na nazwę „Matki Karmelu” . Tak o Maryi pisał już w XV wieku karmelita Jan Bostius. Matka Karmelu, jak dalej mówi: …otrzymała klucze od dwóch skarbów, zgubionych czy utraconych od dawnych czasów. To klucz miłosierdzia dla pokutujących i klucz łaski dla tych, którzy pragną postępować w cnocie. Nikt Jej nie dorówna w tej roli „Pośredniczki”.

(…) Cokolwiek pragniesz ofiarować Bogu, nie omieszkaj powierzyć tego Jej dłoniom; Ona zajmie się pilnie sprawami swego umiłowanego dziecka. Staniesz się z dnia na dzień większy, mocniejszy, bardziej oświecony, czystszy, jednym słowem, lepszy; Ona bowiem naucza dróg Bożych.

Maryja – Matka Karmelu nie przestaje być Matką, Siostrą, Pośredniczką łask, Nauczycielką życia duchowego nnie tylko dla karmelitów czy karmelitankek, ale dla każdego, kto pozwoli jej na to, zapraszając Ją do wspólnej wędrówki po drogach własnego serca i codzienności.

Na spotkanie z Maryją, Szkaplerzną Panią z Góry Karmel, zapraszamy do kaplicy Karmelu 16 lipca – na uroczystą Eucharystię, którą o godzinie 8.00 celebrować będzie Ojciec Prowincjał – Jan Malicki ocd. Tego dnia, jak co roku, będzie okazja przyjęcia karmelitańskiego szkaplerza, który wprowadza do wielkiej rodziny Karmelu i daje udział w jej duchowych dobrach.

Więcej o szkaplerzu